Květen 2014

Kurz Verunštiny (Lekce 4)

29. května 2014 v 8:00 | Správce blogu |  Články
Zdravíme všechny příznivce cizích jazyků a sebevzdělávání vůbec. Čas od času Vás zásobujeme novými slovními výrazy, které si Verunka po(s)tupně osvojuje a nejinak tomu bude i dnes. Tentokrát zabrousíme do oblasti sportu a mezi nejbližší členy rodiny.

KUKU - tento výraz má v současnosti několik významů. Především jsou to podle Verunky brýle (ať už sluneční či dioptrické), mohou to být i oči a zároveň je to i Verunčino šibalské vybafnutí, když se na chvíli schová a chce někoho překvapit.

BRM BRM - zde rozlišujeme dva významy, z nichž ten první - jízda na motorko-odrážedlu, je tou veselou a příjemnější formou. Zatímco ten druhý - jízda v autosedačce, je příjemný a zábavný zhruba půl hodiny. Poté se stává utrpením pro všechny zúčastněné.

DYDY - zjednodušeně se dá říci, že DYDY je pán od BÁBÍ. I když... Někdy je to trochu komplikovanější Usmívající se. Ale to je život! Každopádně Verunka už ví, že na světě je i děda a umí ho zavolat.

DIRA - je opravdu díra, může se Vám to zdát zvláštní, nebo s tím můžete nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Jak to vzniklo? Verunka v žádném případě nebydlí v nějaké "ospalé" díře. To jenom v době, kdy si vytváří slovní zásobu, v Nuslích rozkopali celou ulici kvůli výměně vodovodního řadu a rodiče doma občas celou situaci nahlas komentují. Podle Verunky může být díra dokonce i AŮŮ nebo FŮŮ. Chápete to?

GOL - se Verunka naučila říkat ještě před tím, než začalo MS v ledním hokeji. Společně s rodiči doma pravidelně trénuje střelbu na branku.

KÁKA - ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že tento výraz souvisí s každodenní tělesnou potřebou, opak je pravdou. Jedná se o oslovení milované maminky - Klárky. Klárka=KÁKA Mrkající.

"KAKA""BRM BRM""KUKU"

Vzhledem k tomu, že již máme za sebou 4.pokračování našeho rychlokurzu, můžeme se příště pustit do malého testu. Těšte se! Mrkající

Na návštěvě

27. května 2014 v 8:41 | Správce blogu |  Články
Vítejte u zbrusu nové rubriky "Na návštěvě", jejímž cílem je přiblížit Vám některá zajímavá místa a zajímavé lidi.

Dnes jsme se vydali na návštěvu do Studia Filousek, které je Vám (alespoň názvem) určitě povědomé. Jak to tam vypadá? Jak vznikají ony úžasné fotografie a dobrodružstvím nabitá videa? Kdo tvoří tým, který zásobuje audio-vizuálním obsahem tyto stránky? To všechno byste se měli dozvědět právě z tohoto článku.

(Technik pan F. připravuje nový díl komiksu)
(Konzultace finálního návrhu s Verunkou)

Hned u dveří se potkáváme s panem F., který se práci ve studiu věnuje od jeho počátku, a který se vrací s čerstvým materiálem. "Máte štěstí, právě jsme s Verunkou dokončili několik povedených fotografií z dětského hřiště," vysvětluje s nadšením. Jeho nabídku na malou exkurzi můžeme jen stěží odmítnout.

(Fotografování v pražské ZOO)(Nový klobouk)

"Na začátku (stejně jako i dnes) je vždy záznam pořízený fotoaparátem Panasonic, případně telefonem apod., který naimportujeme do počítače k dalšímu zpracování. Dříve jsme používali i amatérskou videokameru Sony, ale časem jsme došli k závěru, že fotoaparát je menší, pohodlnější a všestrannější," začíná výklad pan F. a pokračuje, "práce s Verunkou je velice specifická, neexistuje žádný scénář, musíme být neustále v pohotovosti a i tak někdy výsledek neodpovídá původnímu záměru. V tom ale vidím velkou výzvu. Jediný scénář je Verunka sama."

(Úklid hraček)(Odpočinek mezi focením)

Během přednášky se ve studiu objevuje i jeho ženská část, a sice paní K., která má k Verunce hodně blízko. Je to její maminka. "Je mi líto, Verunka se teď musí najíst a chvíli si odpočinout, na rozhovor asi nebude mít čas," rázně nás odmítá. Pan F. nám ovšem ochotně podává další informace. "Náš počítač není z nejrychlejších, ale úpravu fotografií a práci s videem v HD rozlišení zvládá celkem obstojně. Fotografie upravíme tak, aby odpovídaly skutečnosti, a rozlišení přizpůsobíme webovým stránkám. Videoklipy sestřiháme podle nápadu, zkorigujeme zvuk, přidáme grafiku a případně i hudební podkres. Vypadá to složitě, ale časem zjistíte, že je to v podstatě hračka."

(Ukázka tvorby videoklipu ve střihovém programu)

Víme, že studio vyrábí i celkem úspěšný komiks "Verunčina dobrodružství" a proto se pana F. ptáme na podrobnosti. "Málokdo to ví, ale původním impulsem k vytvoření komiksu bylo poměrně velké množství nepoužitých fotografií, které nám bylo líto zanechat v nepublikované formě. Výhodou je, že spolu fotografie ani nemusejí tematicky souviset." Dozvídáme se, že studio také každý rok připravuje tematický kalendář s Verunčinými fotografiemi. "Je to taková tradice," vysvětluje pan F., "chceme, aby kalendář mapoval celý jeden rok Verunčina života."

(Koncept kalendáře na rok 2013)

Mezitím se už ale vrací paní K. a my cítíme, že bychom se měli rozloučit a poděkovat za čas, který nám oba věnovali. "Určitě o nás ještě uslyšíte, chystáme celou řadu nových projektů," ujišťuje nás pan F. Je nám jasné, že se sem v budoucnu budeme muset vrátit. A vy budete samozřejmě u toho!


KRÁSNÉ NAROZENINY

23. května 2014 v 8:59 | Verunka |  Články
Dneska taťka slaví,
snad se dobře baví.
Horu zdraví, dárků dost,
to ti přeji strašně moc.
Všechno nejlepší k narozeninám tatínku.

Tvoje Verunečka


Was ziehe Ich mich an?

22. května 2014 v 11:55 | Verunka |  Články
Pěkně pozdravení přátelé! Máme tu skoro konec května a chcete vědět co je nového? Tak především mám zase o nějaké to kilo navíc, taky mi rostou další zoubky (tentokrát jsou to špičáci Smějící se) a ty svoje plavý vlásky mám skoro až na ramena. Ale to není na pořadu dne.

Na pořadu dne je teplé květnové počasí a s ním i náš věčný "ženský" problém, co si vzít na sebe. Chodím teď hodně na pískoviště a potřebuji oblečení, které je lehké, vzdušné a dá se případně rychle přemáchnout. Často se mi totiž stává, že se trochu zamažu a domů si přinesu něco písku (ty jeden Cipísku Mrkající).

Chtěla bych Vám ukázat kombinaci, kterou jsme daly dohromady s mamkou, a která se mi moc líbí. Samozřejmě, základem je růžová barva (jak jinak), jenom "bodýčko" je světlé. Doufám, že oceníte do detailu sladěný top se sukýnkou a punčoškami. Vše doplněné o stylový klobouček. A nesmím zapomenout na botky, které jsme stihli pořídit během naší dovolené v Krušných horách.

Docela by mě zajímalo, co nosíte na pískoviště vy. Hezký zbytek týdne!

Verunka


Kurz Verunštiny (Lekce 3)

13. května 2014 v 10:46 | Správce blogu |  Články
Opět přicházíme se (Zdeňkem) troškou do mlýna a uvádíme 3.díl rychlokurzu Verunského jazyka neboli Verunštiny. Mnozí z Vás jsou již schopni tvořit jednoduché věty a s Verunkou někdy (pravda trochu obtížně) komunikovat, jiní k tomu zatím sbírají odvahu. Pojďme si dnes společně nepatrně rozšířit slovní zásobu:

HOPÍ HOPÍ - původně měl tento výraz jistou souvislost s houpačkami nebo se vším, co houpačky alespoň trochu vzdáleně připomínalo. Po čase se význam změnil na touhu něco vlastnit, nebo někam jít (zvláště se spojením ŤAPI ŤAPI). Odvodit správný kontext je někdy velmi obtížné a vyžaduje určité zkušenosti.

TÁJÍ vs. NÉNÍ - ve většině případů se jedná o odpověď na otázku: "Kde je Verunka?" Pokud se chce Verunka vyjevit, odpoví TÁJÍ, pokud nechce, aby se o ní vědělo, odpoví NÉNÍ. Poměrně geniální, že?

HAMÍ - je v podstatě pokročilá forma výrazu HAM, který jsme si již objasnili v první lekci. Verunka je v tomto směru neomylná. Neujde jí ani drobeček, cokoliv je HAMÍ, musí okamžitě do tlamičky (i když zrovna není hlad).

Hezký den Usmívající se

P.S. Všímáte si, jak Verunka chytře přizpůsobuje barvu své garderóby barvě tohoto blogu? Mrkající

"TÁJÍ""HOPÍ HOPÍ""HÁMÍ"

První dopis mamince

11. května 2014 v 18:18 | Verunka |  Články
Pro dnešní den jsem našla básničku, která se mi moc líbí a ráda bych tímto pořála své mamince. Kytičku nemám, ani dáreček, snad bude stačit ta báseň. Usmívající se

(autor: Jaroslav Seifert)

Už vím, dám dopis na zrcadlo
či do košíčku na šití,
však žel, dosud mě nenapadlo,
co psát, jak dopis začíti.

Maminko moje milovaná,
a v zubech konec násadky,
přemýšlím; stránka nenapsaná
čeká a čeká na řádky.

Přeji Ti dnes v den Tvého svátku
- ve slově Tvého velké T,
no vida, už mám druhou řádku
a pokračuji ve větě:

štěstí - po t se píše ě -
a zdraví - a pak selhává
už nadobro má fantazie,
tak přízemní a kulhavá.

A trhám papír, muchlaje ho
- maminka stojí nad válem
a chystá něco voňavého -
a v odhodlání zoufalém

přibíhám k ní, tiskne mě k sobě,
očima, mlčky ptá se mě.
Pak zamoučněné ruce obě
zvedly mě rychle ze země.

A co vy? Popřáli jste dnes mamince?

Videoklip z dovolené!

9. května 2014 v 8:00 | Studio Filousek |  Videa
Vážení členové "klubu nenáročného Verunkodiváka",

jsme pyšní, že Vám jako jediní můžeme nabídnout opravdovou filmovou lahůdku letošního jara. Jedná se o audio-vizuální záznam Verunčina týdenního pobytu na Božím Daru, malebné to krušnohorské obci v česko-německém pohraničí. Dotyčná je zachycena při různorodých aktivitách, společně se svými rodiči. Pro maximální možný zážitek doporučujeme přehrávat na televizorech s vysokým rozlišením a hi-fi zvukem.

Studio FilousekŘešení hádanky

8. května 2014 v 8:00 | Správce blogu |  Články
V tento sváteční den Vám přinášíme řešení úterní hádanky. Jak někteří z Vás poznali, jedná se o kyblík umístěný do bubnu automatické pračky. I tak může vypadat snaha o úklid domácnosti. Co stálo za tímto bláznivým Verunčiným nápadem můžeme jenom spekulovat. Snad její dobrá vůle pomáhat, kde se dá. Mrkající

Každopádně, ze všech došlých odpovědí (slovy JEDNÉ Usmívající se) jsme vylosovali výherce a stává se jím babička Jára. Ta bude písemně vyrozuměna o tom, kdy a kde si může slíbenou odměnu vyzvednout. Blahopřejeme!


Zároveň bychom chtěli popřát tetě Sylvě k jejím dnešním narozeninám! Teto, všechno nejlepší, hodně štěstí, zdraví, lásky a peněz. A ať ti Oslík dělá jenom radost!!!

F+K+V

Úterní hádanka

6. května 2014 v 8:00 | Správce blogu |  Články
Po dlouhé době pro Vás máme malou hádanku. Uhodnete o co se jedná? Samozřejmě v celé záhadě figuruje naše Verunečka. Nejrychlejší tipy odměníme. Čím? Nechte se překvapit!


Po dovolené

5. května 2014 v 9:30 | Verunka |  Články
Guten Tag! Pěkně Vás zdravím po návratu z dovolené. Teda já jsem žádnou dovolenou neměla, ale však vy víte. Opět jsem byla na Božím Daru a opět to stálo za to! Už brzy uvidíte, co jste ještě neviděli. I přes dočasnou nepřízeň počasí jsme podnikali výlety po okolí a vše samozřejmě zachytilo zvídavé oko fotoaparátu. Zůstaňte nám věrní.

Mit freundlichen Grüssen Verunka


Telegram

1. května 2014 v 15:09 | Verunka |  Články
MAME VOLNO STOP TRAVIME TYDEN NA BOZIM DARU STOP MAME SE SKVELE STOP SAME DOBRODRUZSTVI STOP FOTKY A VIDEA BUDOU K DISPOZICI JAKMILE PRIJEDEME STOP OSLAVTE SVATEK PRACE STOP POKUD MOZNO PRACI STOP VERUNKA