Březen 2015

Bublifu(c)k

26. března 2015 v 11:00 | Verunka |  Články
Dostala se mi do rukou taková krásná věcička, jež se "Originální patentní BUBLIFUK" zove Překvapený. Pro ty, kdož netuší, jedná se toliko o malinký kalíšek s kouzelnou vodičkou, ze které se (za pomoci speciální tyčinky) úžasné bubliny vytvářeti dají! Jest to malý zázrak, který lze zakoupiti jen u dobrých prodejců!

A tak si čekání na jaro krátím vyfukováním barevných bublin. Pohleďte na galerii:


Jestli Vám mohu radit, pořiďte si také nějaký ten "fuk". Můžete si tak zkrátit čekání na nový speciální komíšek, ze sobotního výletu do centra hlavního města, který vyjde již brzy! A nejen to, rozepsáno je již několik dechberoucích článků na spoustu zajímavých témat. Slunce v duši! Mrkající

Ze sportu

23. března 2015 v 18:27 | Nusle Times |  Články
Mezinárodní šestidenní pro rok 2015 zná své vítěze. V brdských lesích v okolí Řevnic triumfovaly závodníci z Česka, Francie, USA a Austrálie.

Národní tým Česka počtvrté vyhrál Mezinárodní šestidenní soutěž v hlavní kategorii World Trophy. Skvělý souboj byl sveden také v kategorii Junior Trophy, kde do posledních kilometrů bojovali o vítězství národní týmy Česka a Francie. Mladí Češi byli nakonec úspěšnější a vyhráli o 1:42 minuty. Za druhou Francií skončili na třetím místě junioři z Austrálie.

Největší podíl na úspěchu naší mládeže má bezesporu vycházející hvězda tohoto sportu, Verunka Čermáková. Asi Vám jí nemusíme podrobně představovat, jelikož během své krátké kariéry již stihla vyhrát kdejaký závod v rámci ČR a motocyklovým fanoušků je důvěrně známá.

Na začátku soutěže ale nikdo takový úspěch nepředpokládal. Verunka totiž hned v úvodu nabrala neskutečnou ztrátu šesti hodin a obsadila tak průběžnou šestnáctou pozici. Ztrátu pak ovšem dokázala (stejně neskutečně) smazat a do cíle dojela dokonce s náskokem 36 minut na soupeřkou Hettovou. Blahopřejeme!

(Naše juniorská motokrosová naděje - Verunka Čermáková)

Kompletní výsledky:
1. Česko - 8:52:39,99
(Bohunka Pomalá, Jiřina Divoká, Verunka Čermáková)
2. Francie - 8:54:21,53
(Victoria Hett, Felicia Robichaud, Shelby Turner)
3. Austrálie - 16:40:04,39
(Sarah Baldwin, Rachel Gutish, Amanda Mastin)

Aktuálně

19. března 2015 v 8:00 | Táta |  Články
Truchlete! Je to sotva pár dní, co Verunku zákeřně bodla včela. Přitom to začalo úplně nevinně. Verunka se jenom chtěla pohoupat na dětském hřišti, ale včelka zřejmě dostala ten samý nápad. A tak se stalo, že Verunka uchopila houpačku (bohužel) v místě, kde se nacházel tento jinak užitečný hmyz a bylo vymalováno.

Sama Verunka o celém incidentu hovoří zhruba takto:
"Veunku píchla čela, plakaua, paní polila štáuičkou, bolelo, trochu. Už nebouí".

Následky jsou bohužel katastrofální. Samotná příhoda by nebyla až tak hrůzostrašná. Problém je, že Verunka má od té doby fobii z jakéhokoliv zástupce hmyzí říše a včely vidí i tam, kde se normálně nevyskytují. A tak máme včelky ve vaně, na sedačce, na podlaze v obývacím pokoji a možná i na záchodě. Zkrátka máme doma takový malý včelí úl. A pokud zrovna trpíte nedostatkem medu, zastavte se u nás na kus řeči, nějaký se u nás určitě najde :-) Možná, že Vám Verunka i vysvětlí, proč jí paní polila ručičku šťávou Mrkající.

Pro další, zdárný Verunčin vývoj jsme pro jistotu odstranili veškeré žluto-černé oblečení, seriál Včelka Mája a medovinu.

Osudové setkání (Verunka a včela )

P. S. Pokud Váš počítač z nějakého, Vám neznámého, důvodu bručí či bzučí, ujistěte se, zda uvnitř nemáte včely Smějící se.

Dvojnice

15. března 2015 v 10:00 | Nusle Times |  Články
Vážení čtenáři,

rádi bychom Vás informovali, že nedávno vyhlášená soutěž "HLEDÁME DVOJNÍKA" právě vrcholí a nám se v redakci nashromáždilo ohromné množství fotografií malých dvojnic a dvojníků.

Že jste o žádné soutěži nikdy neslyšeli? Nebojte se, my také ne. Ale to nám přece nemůže zabránit v tom, abychom jí uspořádali tak nějak "virtuálně". Rozhodli jsme se, že oslovíme širokou veřejnost a najdeme Verunce dvojníka, tedy vlastně dvojnici. Stejně jako herci a někteří politici mívají své "dubléry" pro nebezpečné akce, i Verunka bude svého dvojníka nasazovat v situacích, ve kterých se cítí ohrožena (např. očkování u lékaře, souboj o milovanou hračku či hádka s kamarádkou na pískovišti).

Z došlých snímků, snad ze všech koutů České republiky, jsme vybrali čtyři kandidátky a jednoho kandidáta, kteří se Verunce nejvíce podobají. Vy od této chvíle můžete hlasovat pro toho, který se Vám nejvíce líbí. Vítěznou dvojnici či dvojníka pozveme do naší redakce, kde se setká s Verunkou a kde také společně dohodneme podmínky Verunčina zastupování a odměnu za zástup. Samozřejmě pro Vás vítěze důkladně vyzpovídáme a rozhovor uveřejníme v některém z dalších článků.

(A) Vendulka, 2 roky, Liberec
(B) Anička, 3 roky, Klatovy
(C) Olinka, 2,5 roku, D. Králové(D) Petruška, 2 roky, Příbram(E) Honzík, 3 roky, Plzeň

Pro jednotlivé kandidáty můžete zasílat smsky ve formátu KANDIDAT A, B, C, D nebo E na číslo 900 123 456. Korespondenční lístky zasílejte na adresu: Nusle Times, Tiskařská 18, Praha 15. Cena jedné SMS zprávy je pouhých 299,-Kč. Z došlých tipů vybereme jednoho z Vás, který získá zatím nespecifikovanou odměnu. Ale určitě to bude stát za to. Držíme palce!

Intervista con "dottore"

12. března 2015 v 8:00 | Studio Filousek |  Články
Nelekejte se! Opravdu se nechystáme psát články v italštině a dokonce o medicíně. Tedy alespoň zatím ne. Ale o italštině a Itálii tu ještě bude řeč.

Určitě jste zaznamenali Verunčin neobvyklý zájem o motorky v jakékoliv podobě. Jen na stránkách tohoto blogu jsme již odprezentovali několik fotografií a videoklipů s podobnou tematikou.

Nedávno k nám navíc do České republiky zavítal slavný motocyklový závodník Valentino Rossi (v paddocku přezdívaný jako "doktor") a my jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít příležitost, tuto slavnou osobnost vyzpovídat. Zeptali jsme se ho, co si myslí o malé Verunce a jejím koníčku:

Dobrý den, víte o tom, že je Verunka Vaše velká fanynka?
Bon giorno, si piccola Verona se uno tifoso grandioso e anche se mio amico grande! Fare la conoscenza di Verona molto mese indietro. Una emailado per la computerada. Sensazione. Famosa!

Překlad: Zdravím Vás i čtenáře. Samozřejmě vím, že Verunka je můj velký fanoušek, ale zároveň je to moje velká kamarádka. Poznali jsme se před mnoha měsíci prostřednictvím e-mailu. Tuším, že chtěla mou fotografii s podpisem. Je báječná!

Co si myslíte o její lásce k motorkám? Je možné, že bude jednou závodit na takové úrovni, jako vy?
Si si, Verona una corridore motocicletta famosa. Suzuki e Yamaha bombardino pasta mia, no problemo con spaghetti a la putanesca. Bella bella grande. Supermercato!

Překlad:
Ano rozhodně je to možné. Co jsem měl zatím možnost poznat, je opravdu skvělá závodnice a ve své třídě nemá konkurenci. Několikrát jsem se o ní zmínil před svými přáteli z týmů Jawa a Babetta. Byli doslova nadšeni. Ale ještě je velmi mladá. Chce to nějaký čas...

A poslední otázka, jste v Praze poprvé? Jak se Vám tu líbí?
No no, se no primero visito, la republica Czecha e Praga se ma che bello! Me amici de Praga perfeto. Non aprire la finestra per ventilare, la aerazione di pressione automatica senza effeto. Dare uno sguardo a fotografia mia con piccola Veronica in uno centro di commerzionale di Praga.

Překlad: Ale vůbec ne. Praha a vlastně celá Česká republika je moc krásná země a hrozně rád se sem vracím na "místo činu" Usmívající se. Mám zde spoustu přátel a miluji českou kuchyni a česká děvčata Mrkající. Zároveň jsme zde s mojí domovskou stájí YAMAHA odprezentovali zcela nový závodní stroj pro nadcházející sezónu. A Verunka u toho nemohla chybět a tak vznikla i společná fotografie:

(Verunka na společném snímku s Valentinem při oficiální prezentaci stáje YAMAHA v Praze)

Valentine, děkujeme za rozhovor a těšíme se zase někdy naviděnou!
Gracie mille! E buona fortuna Veronica! E periciloso sporgersi. A rivederci. Ciao!

United nations of pískoviště

9. března 2015 v 18:00 | Verunka |  Články
Přátelé! Reaguji na nedávné oteplení a to nikoliv globální. Není to tak dávno, co jsem koukala z okna do ulice a přála si, aby se udělalo hezky. A už je to tady Usmívající se. Chtěla bych se zase houpat a hrát si s kamarádama v pískovišti na dětském hřišti.


Moc se těším, až se zase uvidím s Li Na, Borisem, Aničkou, Eržikou, Mášou, Paulem a Svenem. Asi Vám to moc nepřipomíná typická česká jména, ale tak to u nás prostě máme. Neřešíme, jestli je někdo z východu, severu, západu či jihu. Prostě jsme kamarádi a hrajeme si. Jak říká klasik: NOTHING PROBLEM!


Většina z nás toho ještě moc nenamluví, takže u nás odpadají i jazykové bariéry. Navíc, nikdy nevíte, kdy se vám budou v dětství nabyté přátelské dohody o spolupráci hodit.

A co vy? Taky už pucujete motorky a bábovičky? Pozor, jaro ťuká na dveře Smějící se.

Přírodopis

6. března 2015 v 8:00 | Studio Filousek |  Videa
V dnešní úvodní hodině přírodopisu se budeme zabývat drobným broučkem, který se vyskytuje snad téměř všude. Jde o slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata), nazývané též beruška, berunka nebo jednoduše sluníčko. (Pro naše účely budeme používat výrazy Veruška a Verunka).

VZHLED
Z chytrých pramenů se dovídáme, že: "Slunéčko sedmitečné je asi 10-11 mm dlouhé, tvar těla je téměř polokulovitý, jen mírně protáhlý dopředu. Má červeně zbarvené krovky se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky. Z jeho zbarvení je odvozeno jeho pojmenování, české i latinské (z latiny septem = sedm a punctum = tečka)".

My jsme narazili na exemplář dlouhý zhruba 95cm, s protáhlým tvarem těla a s drobným zaoblením v oblasti krajiny břišní. Společným znakem pak zůstávají již zmiňované červené krovky s černými tečkami. (Brouček byl spatřen v jedné pražské čtvrti během jeho migrace za teplem).

VÝVOJ
Wikipedie: "Samička na jaře volně naklade vajíčka do štěrbin nebo na spodní strany listů. Larvy se vylíhnou zhruba po týdnu, poté se zakuklí a po týdnu či dvou se ze závěsu na rostlinách vylíhne zbrusu nová beruška. Mladá slunéčka přezimují, teprve druhým rokem se rozmnoží a ještě v létě jejich život končí".

Náš exemplář byl (jako jediné vajíčko) na podzim nakladen samičkou do domečku v Praze-Podolí a bez toho, aniž by se zakuklil, se z něj vylíhla krásná, mladá beruška Veruška. S jistotou můžeme říci, že u ní život po dvou letech zdaleka nekončí, co víc, je na úplném začátku.

POTRAVA
Wikipedie: "Slunéčko sedmitečné je velmi rozšířeným druhem žijícím téměř všude, kde se vyskytují mšice a červci, jimiž se živí jak larvy, tak dospělí jedinci. Je považována za užitečný druh efektivně likvidující výše zmíněné škůdce (jedna larva zkonzumuje během svého vývoje až přes 600 mšic)".

To Beruška Veruška je se mší pravděpodobností všežravec. Na posezení spořádá jakoukoliv rostlinnou i živočišnou potravu a zároveň velice efektivně likviduje sladkosti. Za jediný den dokáže spolehlivě sníst několik bonbónů, sušenek a tabulku čokolády. Nejlépe se jí tak daří v blízkosti cukráren, čokoládoven a cukrovarů.

ZAJÍMAVOST
Wikipedie: "Dospělec se v nebezpečí stává zdánlivě mrtvým a bezvládně padá na zem. Je-li s ním manipulováno, vylučuje oranžovou šťávu obsahující alkaloidy, která je pro řadu potenciálních predátorů nechutná a jedovatá. Z tohoto důvodu mají slunéčka jen omezené množství potenciálních nepřátel".

Jak jsme měli možnost si ověřit, beruška Veruška při ohrožení na zem nepadá a při manipulaci většinou žádnou šťávu nevylučuje. Tedy až na výjimky. Své potencionální predátory umí odpudit i jiným způsobem. Například hlasitým a intenzivním křikem či pláčem. Nicméně se domníváme, že toto stvoření žádné nepřátele nemá, ani mít nemůže.

(Coccinella septempunctata alias beruška Veruška na zvláštním samohybu, zachycená mobilním telefonem náhodného kolemjdoucího. Omluvte proto sníženou kvalitu záběrů).

Dopis sestřence do U.S.

4. března 2015 v 18:00 | Verunka |  Články
(POZOR! V PŘÍPADĚ JAKÝCHKOLIV NEJASNOSTÍ POUŽIJTE GOOGLE TRANSLATOR!)

Hello Brooklyn,

I am Verunka, I am your cousin. (Sestřenice, víme?) And this is my first letter for you from Prague. It is the capital of the Czech republic. Česko. Paráda. Bonbónky. Chocolate. Pilsner Urquell. Cakes! Yum yum Mrkající. If you come to Prague one day, I will tell you more how to get this stuff easily. No problem. (When you are a baby, nothing seems to be a problem here Smějící se).

Občas (from time to time) we go to Sue Ryder Center . It´s a big POHODA! Obídek, only zmrzlinky, hrajeme si s Aničkou (a friend of mine) and everything is fine! We try to enjoy every moment, just see the picture:


Please, give our warm regards also to Benjamin and your parents (Joan and Honzík). Mějte se moc krásně v tom "novém světě" Usmívající se. BTW, I would be very happy if you could answer my letter!

Yours Verunka m. p.*

P.S. I hope you keep an eye on this website Mrkající.

*) Manu Propria = Verunčin pseudonym z ostrova Hawaii, doslova "požehnaná Verunka"

Holky z naší školky

2. března 2015 v 8:00 | Verunka |  Články
"Majdalenka, Apolenka s VERONIKOU a taky Věrka, Zdeňka, Majka, Lenka s Monikou."

Tak to jsou všechno moje nové kamarádky ze školky, kam, jak už někteří z Vás možná postřehli, se čas od času (hlavně v úterý) chodím zaučovat. Moc se mi tam líbí a nejraději bych tam trávila celý každičký den. Děti jsou tam totiž výhradně bez rodičů, v podstatě si jenom hrají nebo zlobí tety, nemusí se nic učit a vůbec se mají moc dobře. Tak nějak si představuji ráj na Zemi. Zkusím to zařídit tak, abych mohla do školky chodit po celý svůj život.

To bude L-E-H-Á-R-O! (Ale vy ostatní se pilně učte a choďte do práce, aby ta naše malá zemička nepřišla "zu grund", jak říkáme my, němčináři). Mrkající

(Verunka v čase her a malin nezralých)