Červenec 2015

Dopis z prázdnin (3)

29. července 2015 v 12:00 | Verunka |  Články
Milí zahřátí a velevlažní,

jsem tu s dalším "upoceným" prázdninovým lístkem, abych ukojila Vaši zvědavost. Osobně bych to nazvala něco jako "Poselství z tropů". Pokud se ptáte proč, znamená to, že venku se již ochladilo. Pokud se neptáte na nic, znamená to, že tropické teploty opět udeřily plnou silou a vy sedíte zmoženě v nějakém chladném koutku Usmívající se.

Ale má pro Vás dobrou radu. Když u nás doma teplota atakuje téměř třicítku, tak já si, po vzoru obyvatel rovníkových oblastí, obléknu teplé oblečení a zalezu pod silnou deku. Moc to sice nefunguje, ale hezky se při tom zapotíte.


Před časem jsem tu psala cosi o studeném bazénku a nezralých třešních. O víkendu jsem měla příležitost si stav věcí zkontrolovat. Co se bazénku týká, nebylo to tak hrozné. Voda nebyla nejteplejší, ale bylo takové horko, že mi to ani nevadilo. Naopak!


Pokud jde o třesně, byly už krásně zralé a slaďoučké. Domů jsme si odvezli plný košíček, a co jsme nesnědli, z toho tatínek udělal marmeládu na zimu. Už se moc těším, až budou zralé i maliny.


Hezký zbytek prázdnin přeje Verunka Mrkající

(Málem bych Vám zapomněl sdělit, že nás navštívil mimozemšťan. Nebo to bylo zombie? Každopádně se to seběhlo hrozně rychle a nebyl čas ptát se, kdo je kdo Smějící se. Dejte si na něj pozor, má příšerně modrou tlamičku a hrozně rád konzumuje vše sladké.)

*Tatínek*


Přírodopis III

26. července 2015 v 13:00 | Studio Filousek |  Články
Jednoho teplého až tropického večera (a že jich letos již bylo) k nám do studia přilétl jakýsi brouk, jehož příchod (vlastně přílet) způsobil obrovskou senzaci.

Po jeho zevrubném prozkoumání a následném vyhledání informací na Internetu jsme zjistili, že se jedná o krasce (Eurythyrea quercus). V našem případě dokonce o samičku, tedy krasavici Usmívající se.

Citujeme ze stránek časopisu ŽIVA:

"Krasec Eurythyrea quercus patří mezi atraktivní, ale kriticky ohrožené evropské druhy brouků. Vývoj jeho larev může probíhat pouze ve dřevě několikasetletých dubů. Mezi xylofágními druhy krasců je neobvyklý zvyk samiček vyhledávat ke kladení a ukrývání vajíček osluněné lysiny kmenů či větví s výrazně narušeným povrchem, např. od larev tesaříka obrovského."

Vzhledem k faktu, že se jedná o kriticky ohrožený druh, rozhodli jsme se ho (jí) adoptovat a vytvořit mu (jí) optimální podmínky k jeho (jejímu) rozvoji. A zde bychom Vás rádi požádali o pomoc. Jelikož se v našem okolí nikde nevyskytuje žádný dub, uvítali bychom, tedy pokud se zrovna u Vás tento strom vyskytuje, kdybyste se Verunky (jak jsme si brouka-krasavici pracovně pojmenovali) na nějaký čas ujali. Tedy jen do doby, než naklade vajíčka. Pak si jí rádi vezmeme zpět.

Děkujeme za spolupráci!

Dopis z prázdnin (2)

15. července 2015 v 8:00 | Verunka |  Články
Přátelé, posledně jsem se tu detailně rozepisovala o tom, co dělám o prázdninách, když je převážně hezké počasí. Dnes se zaměřím na činnosti, které se dají provozovat i při nedostatku tepla a sluníčka.

Možná se budete divit, ale dá se dokonce koupat v nafukovacím bazénku. A jelikož venku to na koupání nevypadá, musí se bazének postavit uvnitř Usmívající se. Tak jako jsme si ho nainstalovali u nás doma v předsíni. Teplota vody i vzduchu byla ideální, chybělo jen to letní občerstvení a alkoholické drinky. Pořádně jsem si zařádila!


A nyní trochu z jiného bazénku, totiž soudku. Budeme se věnovat výtvarnému umění. Opravdu Vás zrak nešálí. Čas od času docházím do výtvarného ateliéru, a to nikoliv jako model, ale jako autor. (I když, možná už jste na těchto stránkách zahlédli obrázek "Zrození Veruše" od známého italského malíře, kterému jsem stála modelem!)


V ateliéru se pod dozorem opravdových odborníků věnuji figurální a portrétní kresbě pastelem či vodovými barvami. Velice důležité je oprostit se od každodenních starostí a zapojit správnou část mozku. Když se Vám to podaří, můžete malovat třeba jako ten pán s tím legračním jménem, Dalí (nebo nedalí?) Smějící se.

Zde je malá ukázka mého velkého výtvarného nadání. Jmenuje se to "Všechny barvy léta".


P. S. V případě zájmu nabízíme k prodeji i několik dalších Verunčiných pláten za jednotnou cenu 94.855,-Kč / kus. Více informací na veruncinyobrazky@matlaniny.cz. Z každého prodaného obrazu předáme 55,-Kč do rukou jejích rodičů.

Una pelicula de apetito

13. července 2015 v 8:00 | Studio Filousek |  Videa
Dnes nabízíme:

-Hovězí vývar s nudlemi
-Španělští ptáčci s rýží
-Hovězí maso, rajská omáčka, knedlík
-Historický průřez Verunčiným stravováním, bez přílohy

K hlavnímu jídlu nápoj zdarma! Ceny uvedeny včetně DPH (22 %)Jak si vyrobit...

8. července 2015 v 8:00 | Nusle Times |  Články
Dnešním článkem Vás určitě dostaneme do kolen. Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně vzniká lidské miminko? Možná už jste o tom slyšeli spoustu lží či polopravd, například, že jsou k celé věci zapotřebí minimálně dva (většinou ona a on) nebo že celý proces trvá obvykle 9 měsíců apod.


My Vám dnes prozradíme, jak takové miminko přichází na svět a jak si ho můžete doma jednoduše vyrobit.

Celé tajemství spočívá ve výběru kvalitního osiva, které si můžete obstarat na některé z pravidelných burz ve Vašem okolí. Dávejte si ovšem velký pozor na podvodníky, kteří nabízejí semínka všeho možného, jenom ne miminek (viz obrázek). K dostání jsou semínka různých barev (bílá, žlutá, černá) a velikostí.


Semínka je vhodné umístit do speciálního semeníčku (někdy může posloužit například i léta nepoužívaná knihovnička) a pravidelně zalévat. Vlhkost udržujeme na 80%, teplotu na 37°C. Po čase začne semínko růst, měnit tvar a vy můžete na vlastní oči pozorovat zázrak lidského zrození. Po několika měsících (záleží na podmínkách v semeníčku) můžete miminko sklízet.


Tím ovšem Vaše práce zdaleka nekončí. O miminko se musíte ještě po dobu několika desítek let pečlivě starat a chránit ho před všemi nástrahami. Stejně tak jako při nákupu psa či želvy, se u mnohých z nás bude jednat o koníček na celý život. Pečlivě proto prosím uvažte, zda jste vůbec schopni takové oběti.

Hodně štěstí a trpělivosti.

(V případě zájmu jsme schopni Vám zprostředkovat přímý kontakt s pěstiteli semínek!)

Dopis z prázdnin (1)

4. července 2015 v 0:14 | Verunka |  Články
Takže stručně milánkové. Rozhodla jsem se, že Vás budu průběžně informovat o svých prázdninových aktivitách, abyste měli přehled o tom, co Vaše milovaná Verunka právě dělá. A bude to formou dopisů. Takových, jaké dřív děti posílali rodičům z pionýrského tábora. Já osobně to samozřejmě nepamatuju, ale rodičové vyprávěli...

Na začátek mám ovšem takovou nepříjemnou povinnost. Totiž, včera to bylo poprvé od 13. března 2015, kdy na tyto stránky nezavítal žádný človíček. No je to tak. Máme tedy všichni důvod se nad tím zamyslet a udělat něco pro to, aby k takovým nedopatřením nedocházelo! (To byl samozřejmě humor! Budu ráda, když sem občas zavítáte Mrkající)


A teď něco málo o mě. Momentálně k nám do Čech z Afriky zavítalo horké počasí, a jelikož nemáme žádnou chalupu či chatku, kam bychom mohli utéct, plácáme se v hlavním městě, jak se dá. S tatínkem moc rádi chodíme do krčského lesíka, já do lesoparku a tatínek do nedaleké osvěžovny. (Z fotografie je patrné, že jsme oba velmi spokojení.)


Když už je horko opravdu nesnesitelné, zbývá nám ještě jedna možnost. Navštívit dědečka. Ten má na zahrádce kulatý bazén a třešeň. Bazén je ale ještě moc studený a třešně nejsou zralé. Alternativou je tedy koupání v malé mušli a grilování klobásek. (Na fotografii vidíte zrození malé Veruše od Sandra Botticelliho.)


No, a když horka pominou a udělá se na chvilku příjemně, tak se jen tak procházíme po té naší krásné Praze a koukáme, kde co lítá. (Za sebe musím říct, že jsem vyloženě "památkovej" typ.) Bohužel, jak vidno z obrázků, nožičky mi občas přestanou fungovat a musím se nechat nosit. Je to tak ponižující Smějící se.

Zatím vše, líbá Verunka Líbající.